Uudised

Advokaat Villy Lopman: “Keskkonnatasude tühistamine on tekitanud seadusandlusesse lünga”

‹ Kõik uudised

Advokaat Villy Lopman: “Keskkonnatasude tühistamine on tekitanud seadusandlusesse lünga”

RASKi advokaat Villy Lopman kommenteeris Põlevkivi Kompetentsikeskuse uudiskirjas Riigikohtu poolt tagasiulatuvalt tühistatud keskkonnatasudega seotud probleeme.

“Avalikkusele võib jääda mulje, justkui oleks olukord lahenenud, sest riik on ettevõtetele enammakstu tagastanud. Kuid kohtulahingu märkamatuks kaotajaks on saanud hoopis põlevkivipiirkonna omavalitsused, kelle tänavusse eelarvesse on tekkinud suur auk,” arvab Villy.

Nimelt teavitas rahandusministeerium jaanuarikuus omavalitsusi, et ettevõtjatele tagasi makstavad keskkonnatasud loetakse kohalike omavalitsuste ettemaksuks, mille võrra vähendatakse järgmistel perioodidel kohalikele omavalitsustele tehtavaid makseid.

„Riigi poolt loodud õigusakti piiratud kvaliteedist tingitud tagajärgi jagatakse omavalitsustega, kuigi viimased ei saanud ise mitte kuidagi mõjutada seaduse kvaliteeti,“ selgitas Villy Lopman. „Probleem on veel ka selles, et tänaseni on jäänud saladuseks see, kas riik enda tasaarvestuste, vähenduste, viivituste või muude toimingute läbiviimisel tugineb üldse mõnele seadusele või mitte. Ettevõtetele raha tagastamine on õigusaktidega reguleeritud, samas kohalike omavalitsuste suhtes on seadustes lünk. Kokkuvõttes on täna kohalike omavalitsuste poolt vaadates antud teemas rohkem küsimusi kui vastuseid,“ sõnas Villy.