Uudised

Annika Vait: ärme rabista kohustuslike e-arvete jõustamisega

‹ Kõik uudised

Annika Vait: ärme rabista kohustuslike e-arvete jõustamisega

Ettevõtetel tasub juba praegu lepingus paika panna arve esitamise viis, muidu võib valitsusest riigikogu menetlusse saadetud eelnõu järgi enese teadmata nõustuda e-arve esitamise kohustusega, kirjutab äriõiguse ekspert ja kauaaegne ettevõtjate õigusnõustaja, advokaadibüroo RASK partner Annika Vait.

Suund e-arvetele on pikas perspektiivis kindlasti õige, kuna see ühtlustab praktikat ning peaks kaasa tooma nii rahalise kokkuhoiu kui ka keskkonna säästmise. Seega on see pisike ja tervitatav samm ka vastutustundliku ettevõtluse vallas.

Samas ei pruugi ettevõtjate teadlikkus, eriti väike- ja mikroettevõtjate seas, olla veel piisavalt kõrge, et olla juba planeeritud muudatuse jõustumisajal ehk 2025 jaanuaris, valmis väljastama e-arveid.

E-arvetest teadlikkus vajab kiirelt tõstmist

Kahtlen sügavalt, et selleks ajaks jõuaksid ettevõtjad hoomata muudatuste sisu ja teha ka e-arvete väljastamiseks vajalikud ettevalmistused. Tuleks ju ka välja selgitada, milline e-arveldamise programm sobib just konkreetse ettevõtja vajadustele kõige paremini.

Eelnõu ametlik algatamine oli alles 2. mail, seega seisab eelnõu riigikogus menetlemine alles ees. Ka eelnõu üheks alusdokumendiks olevas Ernst & Youngi uuringus on viidatud e-arvete kasutamise teadlikkuse tõstmise vajadusele.

Möönan, et riigi poolt on tehtud küll koolitusi ja märtsis lõppes ka üks rahastusmeede, kuid võib arvata, et see ei ole tõenäoliselt piisav. Arvan, et täna ei tea paljud väike- ja mikroettevõtjad isegi seda, et pdf-formaadis saadetud arve ei ole e-arve. See ei ole ettevõtjate rumalus. See on vähese teavitustöö tulemus.

Täispikka artiklit saab lugeda Äripäevast.