Uudised

RASK esindab Toila lapsevanemaid kohtuvaidluses vallaga

‹ Kõik uudised

RASK esindab Toila lapsevanemaid kohtuvaidluses vallaga

Eesti haridusvõrgu optimeerimine on saanud uue mõõtme. Toila lapsevanemad pöördusid RASK abil kohtusse ja taotlevad Toila gümnaasiumi sulgemise otsuse tühistamist. Vaidluse keskmes on muuhulgas küsimus, kuidas tagada eesti keele ja kultuuri säilimine Ida-Virumaal.

RASK advokaadid Villy Lopman ja Elvi Tuisk selgitavad Postimehes, et selliste otsuste tegemisel tuleb hoolikalt kaaluda nende mõju. Praktika näitab, et pigem püütakse selliste otsuste puhul erinevaid seoseid, mõjusid ning tagajärgi lihtsustada või üldse mitte rääkida võimalikest probleemidest.  


Taoliste otsuste juures peab kohalik omavalitsus uurima, analüüsima ja kaaluma kõiki asjakohaseid andmeid, kaasates õpilasi, vanemaid, õpetajaid ja teisi puudutatud kogukonna liikmeid. Sageli jäävad olulised faktid välja selgitamata, eksperdid kaasamata ja otsused tehakse oletuste põhjal. Otsuseid püütakse teha pigem lihtsustades ja optimeerides.

Sellised küsimused pole kunagi isoleeritud mõjuga – need puudutavad laste ja nende perekondade tulevikku, väiksemate piirkondade jätkusuutlikkust ja regionaalpoliitikat. Toila kohtuasja puhul saab rääkida täiendavat uuest mõõtmest – kvaliteetne eestikeelne haridus ehk lõpuks eesti keele ja kultuuri säilimine.

RASKi vandeadvokaat Villy Lopman rõhutab: "Haridus- ja Teadusministeerium peaks eelnevalt analüüsima, kuidas mõjutab otsus eesti õpilaste haridust, kui nad peavad õppima koolis, kus suurem osa õpilastest ei räägi emakeelena eesti keelt." Tema sõnul on tegemist katsega, kus analüüsid puuduvad: "See on inimkatse, kus analüüse pole ja vaatame, mis juhtuma hakkab."

Advokaat Elvi Tuisk lisab: "Haridusministeerium kaldub oma vastutusest kõrvale, toetudes formaalsele väitele, et õpe toimub eesti keeles, kuid jättes tähelepanuta otsuste mõju laste hariduse kvaliteedile."

Esitatud kaebuses viidatakse ka keeleteadlase Martin Ehala ja filoloog Kerstin Schmidt'i eksperthinnangutele, mis selgitavad, et mitte-eesti emakeelega õpilaste suur osakaal mõjutab negatiivselt emakeeleõpilaste akadeemilisi tulemusi.

Oluline on, et iga munitsipaalkooli sulgemise üle otsustab kohalik omavalitsus. Haridus- ja Teadusministeerium võib teha ettepanekuid, kuid lõplik otsus ja vastutus jääb omavalitsusele. Advokaadibüroo RASK rõhutab, et igale otsusele peab eelnema põhjalik ja õiguspärane menetlus.

Vaata eelneva kohta lähemalt SIIT.